Tady prezentuju svoje názory, své koníčky, svou tvorbu a taky svůj smysl pro humor.
AGRESE - obrázek

AGRESE - obrázek

...na správné adrese?

Agresivita v televizi, ve sportu, agresivita v našem okolí. Zdá se, že na nás útočí ze všech stran. Lidé v zaměstnání, ve škole, nebo v partě se navzájem "vymezují". V prvé řadě samozřejmě slovními i fyzickými útoky na ostatní členy skupiny. Vybírají si k tomu hlavně její slabší, nebo lišící se členy. Někdo by to mohl považovat za normální, ale lidská společnost přece není smečka vlků.

Zdálo by se, že člověk je tak naplněný komplexy a v důsledku nich i nenávistí, že to prostě někudy unikat musí. Na tomto místě je však potřeba říct, že ostatním často ubližují právě ti, kteří k tomu mají viditelně nejmíň důvodů. Často jsou to lidé mladí, zdraví, hmotně zabezpečení a pocházející z úplné rodiny. Je to tedy tak, že naopak ti kteří utrpení sami nepoznali, jsou k němu nejmíň citliví?

Na druhou stranu lidé výrazněji fyzicky vybavení než ostatní jsou často dobráčtí a vstřícní. Jakoby vůbec necítili potřebu se sociálně vyvyšovat. Není to tedy u lidí stejné jako u zvířat, kde hlavním je ten samec, nebo samice, kteří jsou nejsilnější?

Kde se tedy agresivita bere? Kdysi jsem někde četl o tom jak genetici přišli na to, že stárnutí a smrt nejsou důsledkem opotřebení organismu, jak se předpokládalo; ale naprogramovaným procesem sebezničení. S lidskou agresivitou a možná se zlem vůbec to bude, jak si myslím, podobné.

Můžete namítnout, že agrese je výhradně mužská záležitost; že žena která děti v bolestech rodí není něčeho takového schopna. Existuje alespoň jeden výrazný příklad z dějin, který tento názor vyvrací - jihoamerické Amazonky. Pro méně křiklavé příklady však nemusíme tak daleko. Kdo nepoznal práci v ženském kolektivu, tomu se to těžko vysvětluje, ale někdy tam panuje ovzduší závisti, nenávisti a soupeření. O to horší, o co jsou ženy slabším pohlavím. Útoky jsou proto hlavně slovní. Zejména pomluvy a očerňování, ale často i více nebo méně skryté urážky a zesměšňování. To všechno se však děje za zákeřně bělostným úsměvem a zaťatými zuby.

Agresivita je však problémem nejen mladých lidí v produktivním věku, ale i starších. Psychologové dokonce tvrdí, že po šedesátce výrazně roste. Je to zřejmě způsobeno hlavně úbytkem estrogenu a nárůstem hladiny testosteronu, k němuž u starších lidí dochází. Nedostatek fyzické síly však znamená, že se projevuje už téměř pouze slovně. Závist a zahořklost jí však dodává ty nejtemnější podtóny. Starší lidé by však mohli mít alespoň tolik rozumu, aby se nepouštěli do bojů, které nelze vyhrát. Chtít po nich moudrost a vyzrálost stáří, o tom se dnes už ani neuvažuje.

Zvláštní je, že dokonce i v těch nejmladších kolektivech se vždycky najde aspoň jeden, který má snahu ostatní šikanovat, nebo zastrašovat. Už v mateřské škole a někdy i dřív se skoro pokaždé najde dítě, které svou prestiž zvyšuje na úkor jiného dítěte. Na písku ostatním boří bábovky, v mateřské škole jim bere hračky, ve škole svačiny nebo kapesné a někdy je i fyzicky týrá, a to často za aktivní účasti ostatních dětí.

Lidská agresivita se ale vybíjí nejen mezi jednotlivci nebo v rámci nejužších sociálních skupin. Někdy spolu soupeří části obcí, obce, někdy dokonce i celé státy. Projevuje se to nenávistí a pohrdáním, siláckými řečmi a podle rozlohy teritoria i různými druhy boje. Boj mezi horní a dolní částí vesnice končívá maximálně vyraženými zuby a boulemi, ale války mezi státy mívají někdy katastrofální následky.

Začíná to většinou dost nenápadně - první američtí kolonisté byli například přesvědčeni, že indiáni jsou určitým způsobem nižší lidská rasa. I když je to jistě nectí, původně to nepředstavovalo problém, skončilo to ale pankontinentální genocidou.

Jeden příklad za všechny: Někdo se za pomoci své přirozené autority stane vůdcem party, pak do ní přijde ještě jedna silná osobnost a dochází ke konfliktu. Ať už si původní vůdce své postavení brání, nebo se je nový snaží zaujmout, dokáže to někdy zajít až příliš daleko. Navíc bývá v neoficiálních kolektivech nezřídka obdivován i člověk, který tyranizuje někoho mladšího, nebo slabšího než je on sám.

Nebral jsem v úvahu extrémy na obou stranách stupnice. Nepíši zde proto ani o přehnaně dobráckých lidech, které okolí jen využívá; ani o alkoholicích a jiných narkomanech, kteří jsou s okolím už téměř výhradně v konfliktu. O lidské agresivitě by se toho jistě dalo napsat mnohem víc, ale připomeňme si, že existují také světlé výjimky - nepřítel, který není schopen vystřelit; rozumný manažer, který své lidi při průšvihu podpoří; nebo učitelka, která se přinejmenším snaží být nestranná. Snad jen v politice takové výjimky neexistují, ale možná, že našim "upřímným" (to měla být narážka na Grossovy billboardy) vládcům křivdím.

Přesto se musím ptát: Opravdu si náš druh "Homo" zaslouží svůj dvojnásobný přídomek "sapiens", který jsme si ve své pýše sami udělili?

22.10.2006 02:09:09
green.monster
měsíc 2a.jpg
Ty tady mám povinně, stejně jako ona moje.
logo.gif
Sem chodím - a rád!
17687863.IMG_0017a.jpg
Naši [taky trochu prdlí] kamarádi...
logo.gif
Stránky, které se zabývají převážně tematikou Jihu, což mi plně vyhovuje, pokud tobě taky, čum-sem...
male_vlajky.png
Česká společnost Americké občanské války
COUDY.JPG
Můj kamarád, co taky píše a zpívá písničky, ale je v tomto směru poněkud úspěšnější...
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda.
Pokud se vám u mě líbilo - fajn, přijďte zas; pokud ne - OK - nechoďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one