Tady prezentuju svoje názory, své koníčky, svou tvorbu a taky svůj smysl pro humor.

ZÁHADA TYGŘÍ UNIFORMY

Slavný zuávský stejnokroj roty B (Tiger Rifles) Prvního zvláštního praporu louisianských dobrovolníků byl a zůstává předmětem dohadů, protože není zachycen na žádné z válečných fotografií, která by mohla zodpovědět mnohé otázky které v průběhu let vyvstaly. Dokonce i z černobílého snímku bychom poznali, jaký tvar měl fez, zda bylo na kazajce tombeaux (falešné kapsy ve tvaru trojlístků) a vzhled modře a bíle pruhovaných kalhot a jestli byly typicky zuávského střihu, nebo zda byly nějak upravené, a také přesný vzhled modrobíle pruhovaných ponožek, nošených pod kamašemi. Pokud by fotografie byla barevně tónována, zjistili bychom zda byla kazajka modrá či hnědá (z dobových popisů vyplývá obojí) a odstín modré na pruzích kalhot. Všechny popisy se pak shodují na tom, že nosili červené vlněné košile.

V New Orleans, kde byla na počátku války rota zorganizována, se pohybovala spousta fotografů, kteří mohli vojáky v barvité uniformě vyfotit. Pokud však nějaké fotky existují, zatím se o nich neví. Dokud se tak nestane, máme pouze popisy očitých svědků a soudobé kresby válečných umělců z Harpers Weekly a kapitána Leona Fremauxa z 8. louisianského pěšího pluku. Máme i velmi pěknou skicu konfederačního veterána a umělce A. C. Redwooda, kterou nakreslil v devadesátých letech 18. století ke článku generála P. G. T. Beauregarda. Ve 20. a 21. století ztvárnili umělci uniformu Tiger Rifles mnohokrát a reflektovali přitom dobové popisy. Jak blízko jsou tyto kresby a malby realitě, je předmětem dohadů a domněnek, nejpřesnější však samozřejmě budou ty, které vycházejí z kreseb a popisů ze začátku války.

Harper's Weekly i Fremauxovy akvarely se na obecném vzhledu unifromy vzácně shodují. Oba zobrazují Tygry v zuávské uniformě tradičního vzhledu, s výjimkou kalhot, které byly vyrobeny z modře a bíle pruhované látky, určené na potahy matrací. Kalhoty od uniformy původních francouzských zuávů byly červené a v tropech bílé. Na Fremauxově akvarelu, který byl namalován v září 1861 je kazajka světle hnědá. Všechny popisy, pocházející z doby před Manassasem, však hovoří o modré. Popisy po Massasu pak hovoří jak o modrých, tak o světle hnědých kazajkách. To vedlo k dohadům o tom, že po Manassasu, kde byli nešťastnou náhodou ostřelováni 4. jihokarolínským pěším plukem, si buď své kazajky obarvili nahnědo, nebo že kazajky, vystavené slunci a přírodním živlům, vybledly do hnědava. Další dvě varianty zní, že rota měla původně jednu četu oblečenou do modrých a druhou do hnědých kazajek, nebo že po Manassasu rota vyfasovala druhý příděl kazajek, tentokrát hnědých, aby se tak předešlo problému ostřelování vlastními jednotkami.

Objev z roku 1978, při němž, jak se věří, byly odkryty hroby vojínů Dennise Corcorana a Michaela O'Briena, popravených v prosinci 1861, vyústil v konkrétní důkazy o některých prvcích uniformy. Vědecký výzkum několika kousků textilií v hrobech vedl k závěru, že kazajky byly původně modré s červeným lemem. Košile v jednom z hrobů byla červená a ve druhém bílá, na jedné z nich se našly porcelánové knoflíky a O´Brien nosil hedvábnou vázanku. Nenašel se žádný důkaz o spodním prádle. Ze zbytků látek nebylo možné jednoznačně určit, zda na kazajkách bylo „tombeaux“, nebo jaký druh fezu přesně nosili.

Podle válečných kreseb z Harper´s Weekly a od Fremauxa se zdá, že mohli nosit spíše tužší fez vojenského typu, takový, jaký nosila turecká armáda, než volnější měkký typ, jaký nosili zuávové ve francouzské armádě. Tyto pokrývky hlavy měly červený střapec, visící z vršku fezu. Tak barvitá a unikátní zuávská uniforma přitáhovala k Tiger Rifles mnoho pozornosti a bezpochyby nemálo přispěla ke slávě této jednotky.

Poválečná kresba konfederačního veterána A. C. Redwooda, uveřejněná v roce 1884 v „Century Magazine“ zobrazuje bubeníka z Tiger Rifles, který na sobě má standardní zuávskou uniformu. Tato kresba vlastně kopíruje vzhled uniforem z válečných obrázků. Samozřejmě, na Redwoodově skice nejsou barvy a uniforma v článku, který je Beauregardovou reminiscencí na První Manassas, není popsána. Přesto je nejreprodukovanějším a nejspíš i velice přesným zpodobněním této uniformy.

Mnozí komerční umělci vytvořili úžasné obrázky znázorňující Tiger Rifles a (na základě historických výzkumů) máme všechny důvody se domnívat, že jsou poměrně přesným zpodobněním jejich stejnokroje.

Ale dokud se odněkud nevynoří fotografie některého z Tygrů, tato uniforma zůstane do značné míry námětem k diskuzím a domněnkám.


Zdroj: http://thesouthsdefender.blogspot.com/2010/08/tiger-rifles-zouave-uniform-mystery.html

Přeložil a zkrátil: green.monster

16.01.2012 21:01:33
green.monster
měsíc 2a.jpg
Ty tady mám povinně, stejně jako ona moje.
logo.gif
Sem chodím - a rád!
17687863.IMG_0017a.jpg
Naši [taky trochu prdlí] kamarádi...
logo.gif
Stránky, které se zabývají převážně tematikou Jihu, což mi plně vyhovuje, pokud tobě taky, čum-sem...
male_vlajky.png
Česká společnost Americké občanské války
COUDY.JPG
Můj kamarád, co taky píše a zpívá písničky, ale je v tomto směru poněkud úspěšnější...
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda.
Pokud se vám u mě líbilo - fajn, přijďte zas; pokud ne - OK - nechoďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one