Tady prezentuju svoje názory, své koníčky, svou tvorbu a taky svůj smysl pro humor.

BULL RUN / MANASSAS

BULL RUN - obrázek

BULL RUN - obrázek

Nebudu zde rozebírat každý taktický manévr, ani vypisovat jména všech zúčastněných velitelů. Jednak tak podrobné informace k dispozici nemám a jednak to není pro průběh bitvy ani pro její důsledky důležité. Takže jen stručně... (mimochodem ten na obrázku je jižanský velitel Pierre Gustave Toutant Beauregard)

Jen poznámka, "Bitva u Bull Run" říkali Jižané menší šarvátce, která se zde odehrála před touto bitvou. Tento boj by - pokud by Konfederace ve válce zvítězila - vešel do historických análů spíše pod jménem "Manassas"...

21. července 1861 se uskutečnila první velká bitva občanské války - u potoka Bull Run. Ukázala, že obě strany protivníka podcenily. Například z nedalekého Washingtonu se přijeli podívat zvědavci, kteří "chtěli vidět válku jediné bitvy" na vlastní oči. Oba protivníci, generál McDowell i Beauregard, zvolili nápadně podobnou taktiku. Chtěli se pokusit o obchvat protivníkova levého křídla. McDowellovi se skutečně podařil překvapivý výpad a už se zdálo, že Jižany rozdrtí. Avšak jeden z jižanských generálů - Jackson - útoku odolal (a získal tak přezdívku Stonewall = Kamenná zeď) a navíc tím povzbudil své již ustupující spolubojovníky.. Pak dorazily ještě posily (pod vedením Josepha E. Johnstona) a Seveřané ve zmatku ustoupili. Konfederáti; rozložení svým vítězstvím stejně, jako Seveřané porážkou; však nebyli ani schopni nepřítele pronásledovat.

V bitvě bylo zabito či zraněno necelých 5 tisíc mužů a seveřanský generál McDowell byl v důsledku porážky nahrazen McClellanem.

Vzniká zde "syndrom Bull Run", který Jižany přesvědčuje o jejich nadřazenosti a Seveřanům vnucuje komplex méněcennosti. Vždyť zde dokonce jižní jezdectvo úspěšně zaútočilo na nepřátelskou pěchotu, což se v pozdějších fázích války ukázalo ne-li nemožným, pak určitě neúměrně nebezpečným. Seveřané poté Jižany značně přeceňovali a válka se tím nesporně dost protáhla...


P.S.: Někde jsem už četl i názor, že Jacksonova bojová přezdívka "Stonewall", která dnes zní tak krásně heroicky, nevznikla jako ocenění toho, že pomohl zastavit útok nepřítele, ale jako pejorativum. Zkrátka tím chtěl kdosi naznačit, že tam "stál jak trubka" - tedy pardón kamenná zeď.

13.11.2006 12:18:05
green.monster
měsíc 2a.jpg
Ty tady mám povinně, stejně jako ona moje.
logo.gif
Sem chodím - a rád!
17687863.IMG_0017a.jpg
Naši [taky trochu prdlí] kamarádi...
logo.gif
Stránky, které se zabývají převážně tematikou Jihu, což mi plně vyhovuje, pokud tobě taky, čum-sem...
male_vlajky.png
Česká společnost Americké občanské války
COUDY.JPG
Můj kamarád, co taky píše a zpívá písničky, ale je v tomto směru poněkud úspěšnější...
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda.
Pokud se vám u mě líbilo - fajn, přijďte zas; pokud ne - OK - nechoďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one