Tady prezentuju svoje názory, své koníčky, svou tvorbu a taky svůj smysl pro humor.
BABA LEE - obrázek

BABA LEE - obrázek

Taky máte pocit, že generál Lee byl něco mezi člověkem a bohem, a že žádné z jeho rozhodnutí nebylo a snad ani nemohlo být mylné? Nedivte se, krmí vás tím všechny "historické" filmy a dokonce i historici samotní si někdy výklad dějin takto zjedodušují. Pojďme tedy trochu zabrousit do historických análů, kde se dozvíme, že jeho ofenzívní způsob myšlení stál Konfederaci nejen tisíce životů, ale i značný kus Virgínie. Byl to prostě kavalerista ze staré školy, pro nějž byl útok na šavle kvintesencí války...

Kratičký úvod


Robert Edward Lee se narodil 19. 1. 1807 generálmajoru Henry Leemu, guvernérovi Virgínie. Díky tomu (a také díky majetku), že jeho předkové přišli do Virgínie jako jedni z prvních, patřila rodina k prominentním, což se na Jihu dost "nosilo". Ve svých jedenácti letech byl přijat na vojenskou školu v Alexandrii, v 17 pak na elitní West Point, kde graduoval v roce 1829.


Díky dobrému prospěchu se stává důstojníkem ženistů. V roce 1931 si bere Mary Annu Custisovou, pravnučku Marthy Washingtonové, manželky prvního prezidenta. Měli spolu sedm dětí. Ve válce s Mexikem, kde začínal jako pobočník Winfielda Scotta (ano, to je on - vynálezce strategického plánu Anaconda), byl po bitvě u Cerro Gordo povýšen na majora, a na konci války dostal hodnost podplukovníka.


Tři roky po válce s Mexikem velí Fort Carroll v Baltimore a v roce 1852 pak akademii ve West Pointu. Roku 1855 je odvelen na Západ, kde jako velitel 2. kavalerie bojuje s Apači a Komanči.


Téhož roku dědí slavnou plantáž v Arlingtonu a s ní 63 otroků. Ač z některých náznaků vyplývá, že ideově byl spíš proti otroctví, kdo by odmítnul takový slušný majetek? Přesto byl jakožto hluboce věřící člověk přesvědčen, že toto poddanství je pro černochy vlastně nutným dočasným zlem, které jim určil Bůh, předtím než nakonec dosáhnou spásy.


Za války států


Lee se těšil takové důvěře Winfielda Scotta, že znal všechny podrobnosti a varianty strategického plánu Anaconda. Ke Konfederaci definitivně přestoupil až po pádu Fort Sumteru, kdy odmítá nabídku na nejvyšší velitelský post Unie a pronáší slavná slova, že proti své rodné Virgínii "nepozvedne meč".


A teď se dostáváme k oněm shora zmíněným kontroverzím, z nichž uvedu jen dvě nejvýznamnější. Ostatní by se daly více či méně prezentovat jako zbytečné rytí a pomluvy.


Lee byl původně pověřen velením v západní části Virgínie, kde byl jeho protivníkem George McClellan, který jej odsud zcela vytlačil. Noviny jej pak překřtily na "babu Leeho" a sklízel posměch a pohrdání. Po jeho odchodu zůstávala západní část Virgínie cílem nájezdů konfederačních pravidelných vojsk i partyzánů. Mimo jiné i v důsledku těchto událostí se v roce 1863 tato část státu (za Alleghenami) od Virgínie odtrhla jakožto nový stát Unie Západní Virgínie.


Druhým příkladem je všeobecně známý a slavný tzv. „Pickettův útok“. Lee, přestože věděl, že má před sebou nepřítele zakopaného v silných pozicích, a přestože díky špatné koordinaci útoků z předchozích dnů nedosáhl prakticky žádných významných taktických zisků. A z těch takticky významných bodů, kterých dosáhl, byl zas vytlačen, přesto se rozhodl pro frontální útok po otevřené pláni dlouhé místy i víc než kilometr. Udělal to i přes všechny své zkušenosti s úspěchy defenzívní taktiky, a přes rady mnohých podřízených generálů. Výsledek nemohl být jiný, než byl, i přes obrovské hrdinství vojáků, kteří místy dokonce prolomili obranu nepřítele, Jih se značnými ztrátami prohrál a Lee musel ustoupit. Což sice učinil tak šikovně, že nedal váhavému nepříteli šanci vítězství využít, a navíc tím dal farmářům ve Virgínii čas sklidit svá pole, druhý den však padl Vicksburg a CSA byly definitvně přeseknuty napůl.


Lee tedy nesporně byl dobrým vojenským velitelem i vynikajícím teoretikem, ale jako každý člověk, i on zkrátka dělal chyby...

14.06.2011 12:05:42
green.monster
měsíc 2a.jpg
Ty tady mám povinně, stejně jako ona moje.
logo.gif
Sem chodím - a rád!
17687863.IMG_0017a.jpg
Naši [taky trochu prdlí] kamarádi...
logo.gif
Stránky, které se zabývají převážně tematikou Jihu, což mi plně vyhovuje, pokud tobě taky, čum-sem...
male_vlajky.png
Česká společnost Americké občanské války
COUDY.JPG
Můj kamarád, co taky píše a zpívá písničky, ale je v tomto směru poněkud úspěšnější...
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda.
Pokud se vám u mě líbilo - fajn, přijďte zas; pokud ne - OK - nechoďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one