Tady prezentuju svoje názory, své koníčky, svou tvorbu a taky svůj smysl pro humor.

SEVER proti JIHU

Mým největším koníčkem je zřejmě Americká občanská válka, koho to zaujme, ať se na to koukne... (mimochodem, pokud je někdo fanda na dělostřelectvo: http://bob.zbroj.info/delostrelectvo.html).
DEO VINDICE

DEO VINDICE

Mnozí Jižané se dodnes domnívají, že to znamená: "Bůh nás bude bránit!" O tom, že je to omyl, i když ne moc velký, vás přesvědčí slova jednoho profesora latiny.

Zdálo se mi nanejvýš vhodné začít tuto rubriku jeho článkem, protože Konfederaci zahubily hlavně dva její základní principy: otroctví a práva států. Obojí, ač se to zdálo tak lákavé, se nakonec ukázalo - jak se dnes říká - kontraproduktivním. A přesto, že Konfederace od prvního z principů na úplném konci své existence upouští a odvádí černochy do armády, druhý se ocitá v jejím epitafu.

Klasičtí profesoři jsou neustále žádáni, aby překládali latinská slova nebo fráze. Většina lidí předpokládá, že to budeme dělat zadarmo, protože budeme mít radost, že někdo projevil zájem o to, co děláme. A mají pravdu.

Například já náhodou vím, že většina latiny, která se objevuje ve filmu Gladiátor, je výsledkem uspěchaných telefonních hovorů asistentů produkce s asistenty profesorů latiny na UCLA (Kalifornská univerzita Los Angeles). Výrobci dostali přesně to, za co si zaplatili: většina latiny v tomto filmu je jen pitomost - nic z toho, by starověký Říman nikdy neřekl ani nenapsal.. (Možná, že asistenti si z hollywoodských týpků dělali tak trochu legraci.)

Mimochodem, před pár dny jsem dostal jednu z takových žádostí. Jak přeložit frázi „Deo Vindice“? Přišla od studentky, jejíž švagr to má vyryto na reprodukci znaku Konfederace. Studentka mi řekla, že její příbuzný, který je fandou "Starého Jihu", jí řekl, že si myslí, že to znamená "Bůh bude hájit."

Většina z těchto lidí, si myslí, že to znamená, „Bůh nás bude hájit“ - podle toho, co uvádí Google. Ale ve skutečnosti to znamená něco trochu jiného.

Vindex (Vindice je forma tohoto slova) často znamená "ochránce" nebo "mistr", a jsem si jistý, že to je to, co tím tvůrce znaku myslel, zamýšlený význam byl "S Bohem jako naším šampiónem."

Ale existuje mnoho případů, v klasické latině, kdy Vindex znamená "vykonavatel trestu (tedy vlastně: kat)". To mi přišlo na mysl v asociaci na dílo mého oblíbeného jižanského spisovatele, Walkera Percyho. Jeho láska k jihu byla neoddělitelně spjata s jeho nenávistí k rasismu. Rasismus ho trápil po celý život.

V Percyho románu „Láska v troskách“, nabízí hlavní postava, Dr. Thomas More, tuto úvahu o Božím soudu pro Američany:

Bůh řekl: „Tady je nový Eden, a ten je váš, protože jste zřítelnice mého oka, protože jste vládci Západu, divocí pohanští kavkazští Vizigóti, kteří ve mně uvěřili - tak jsem vám všechno dal. Dal jsem vám Izrael a Řecko, vědu i umění a vládu nad Zemí, a nakonec jsem vám dal i Nový svět, abych vás požehnal. A vše, co jste museli udělat, bylo projít jednou malou zkouškou, která pro vás byla hračkou.... Jedna malá zkouška: zde je bezmocný člověk v Africe, a vše, co musíte udělat, je nespáchat na něm násilí. To bylo vše. Jen jeden malý test. A vy jste v něm propadli!“

V tomto světle se „Deo Vinice“ stává tragicky ironickým: "S Bohem jako naším katem" se zdá být dobrým epigramem na naše národní selhání, v tomto "malém testu."

Tak jen ať si synové Konfederace vyryjí „Deo Vinice“ na svůj znak, a nechají Latinu určit, co to vlastně pro ně bude znamenat.

David Wharton; úterý, 7. prosince 2004

 
OBČANSKÁ VÁLKA - PROČ A NAČ - obrázek

OBČANSKÁ VÁLKA - PROČ A NAČ - obrázek

Příčiny a historické pozadí konfliktu
FORT SUMTER - obrázek

FORT SUMTER - obrázek

...roznětka nebo záminka?
ARMÁDY - obrázek

ARMÁDY - obrázek

..obou soustátí
JIŽANSKÉ VLAJKY A PRAPORY - státní / národní a bojové - obrázek

JIŽANSKÉ VLAJKY A PRAPORY - státní / národní a bojové - obrázek

Zajímavé téma, opravdu... Trochu šedé teorie do toho pestrého světa living history, né?

Jdou po sobě tak, aby pořadí odpovídalo doprovodnému textu (který se jmenuje "Jižanské vlajky a prapory" a najdete jej v sekci "SEVER proti JIHU / JIŽANSKÉ VLAJKY A PRAPORY - státní / národní a bojové" o jeden příspěvek výš)
Názvosloví používané v textu...

Názvosloví používané v textu...

...abyste se s tím nemuseli složitě zjišťovat, tak jako já
Tzv. "Hvězdy a pásy"

Tzv. "Hvězdy a pásy"

Ani poté, co se Jižané od Severu oddělili se nedokázali vzdát designu své vlajky (aspoň částečně)
Neposkvrněná, či Jacksonova vlajka

Neposkvrněná, či Jacksonova vlajka

Tak tahle vlajka opravdu nebyla dobrý nápad...
Třetí státní vlajka...

Třetí státní vlajka...

...vznikla často jen přidáním rudého pruhu na konec DSV
Bojový prapor Armády Severní Virgínie

Bojový prapor Armády Severní Virgínie

...už tenkrát se našli lidé, kteří věděli, že se nepřátelské vlajky musejí lišit
Bojové prapory Tennesseejské armády...

Bojové prapory Tennesseejské armády...

...no, každej šikula se v téhle válce snažil něco vymyslet, že?
BABA LEE - obrázek

BABA LEE - obrázek

Taky máte pocit, že generál Lee byl něco mezi člověkem a bohem, a že žádné z jeho rozhodnutí nebylo a snad ani nemohlo být mylné? Nedivte se, krmí vás tím všechny "historické" filmy a dokonce i historici samotní si někdy výklad dějin takto zjedodušují. Pojďme tedy trochu zabrousit do historických análů, kde se dozvíme, že jeho ofenzívní způsob myšlení stál Konfederaci nejen tisíce životů, ale i značný kus Virgínie. Byl to prostě kavalerista ze staré školy, pro nějž byl útok na šavle kvintesencí války...

BULL RUN - obrázek

BULL RUN - obrázek

Nebudu zde rozebírat každý taktický manévr, ani vypisovat jména všech zúčastněných velitelů. Jednak tak podrobné informace k dispozici nemám a jednak to není pro průběh bitvy ani pro její důsledky důležité. Takže jen stručně... (mimochodem ten na obrázku je jižanský velitel Pierre Gustave Toutant Beauregard)

Jen poznámka, "Bitva u Bull Run" říkali Jižané menší šarvátce, která se zde odehrála před touto bitvou. Tento boj by - pokud by Konfederace ve válce zvítězila - vešel do historických análů spíše pod jménem "Manassas"...
Za jeho uspořádání bych rád poděkoval Hliníkovcům, kteří se letos rozhodně vytáhli...
P9170827.JPG
P9170830.JPG
P9170832.JPG
P9170833.JPG
P9170842.JPG
P9170845.JPG
měsíc 2a.jpg
Ty tady mám povinně, stejně jako ona moje.
logo.gif
Sem chodím - a rád!
17687863.IMG_0017a.jpg
Naši [taky trochu prdlí] kamarádi...
logo.gif
Stránky, které se zabývají převážně tematikou Jihu, což mi plně vyhovuje, pokud tobě taky, čum-sem...
male_vlajky.png
Česká společnost Americké občanské války
COUDY.JPG
Můj kamarád, co taky píše a zpívá písničky, ale je v tomto směru poněkud úspěšnější...
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda.
Pokud se vám u mě líbilo - fajn, přijďte zas; pokud ne - OK - nechoďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one