Tady prezentuju svoje názory, své koníčky, svou tvorbu a taky svůj smysl pro humor.

PIRÁTSKÁ VLAJKA "JOLLY ROGER"

PIRÁTSKÁ VLAJKA "JOLLY ROGER" - obrázek

PIRÁTSKÁ VLAJKA "JOLLY ROGER" - obrázek

Vlajky nejde (nebo neumím) řadit jak chci já, a tak mají čísla.
Veselý Roger, Starý Roger, nebo prostě jen Lebka a zkřížené hnáty, jak se této vlajce říká, je prastarý poznávací znak pirátů. Ačkoli to nikdo neví jistě, předpokládá se, že název pochází z francouzských slov "joli rouge", což znamená "pěkně červený"

Tak se totiž obvykle popisovaly krvavě červené vlajky, vlající nad loděmi obzvlášť krutých pirátů. Důležité nicméně není, kde se název vzal, podstatné je, že použití této vlajky vnášelo strach do srdcí mužů z posádky na niž piráti útočili. Přestože nad pirátskými loděmi často vlály "falešné vlajky" libovolné existující země, vždycky používali ty "správné", když chtěli vystrašit potenciální oběti.

 

Poprvé byly takovéto vlajky použity (a to v počtu asi 1700 kusů), když Emmanuel Wyne drancoval Karibik. Když byli piráti "na lovu", obvykle nad nimi vlála vlajka bílá, někdy byla potencionální oběť překvapena dokonce svými vlastními barvami, nebo stržením královské zástavy a požadavkem, ať se podrobí. Pokud se obět podrobit odmítla, bývala vztyčena černobílá vlajka, která měla naznačovat úmysly pirátů.

 

Pokud se lodi obzvlášť dařilo unikat, nebo když byli piráti zvlášť suroví, bývala vztyčována červená vlajka, signalizující že až bude dostižena, nemůže nikdo očekávat žádnou milost. Zkrátka, že nebude ušetřen ani jediný život. Na vlajce byly záměrné symboly, které nesly jasné poselství

 

Lebka byla pochopitelně obvyklý symbol smrti, avšak kostra, často s rohy, měla být vyjádřením smrti trýznivé. Na druhé straně šíp nebo kopí měl naznačovat smrt násilnou, krvácející srdce pak smrt pomalou a bolestivou.

 

Vztyčená pěst nebo ruka svírající dýku či tesák měly ukazovat ochotu pirátů k zabíjení a přesýpací hodiny varovaly, že čas vypršel nebo že dopadení oběti je nevyhnutelné. Černovousovi se pak podařilo do své vlajky včlenit prakticky každý z těchto hlavních symbolů.

 

Jack Rackham (Kaliko Jack) použil namístě kostí mnohem elegantněji vypadající dvojici zkřížených šavlí a ironicky se tímto způsobem chlubil svou ochotou k boji. Podobně, Thomas Tew dal před symboly smrti přednost vyobrazení šavle.

 

Na jeho vlajce, se sice neobjevuje žádný symbol smrti, avšak poselství - co se týče osudu kohokoli kdo se mu postaví - je neméně jasné. Siru Thomasi Tewovi se zřejmě zdálo mnohem zdvořilejší připomenout pouhé násilí bez ohavného obrazu smrti. Tato znázornění bylo pochopitelně možné si vykládat různě, ale ve "zlatém věku" pirátů byla dobře známa.

 

Vlajka mohla být prostou obměnou klasického pirátského Rogera, jako například vlajka Henryho Everyho lebka z profilu, nebo na ní mohlo být zahrnuto všechno, tak jako na vlajce Stede Bonneta, kde to vypadá spíše jako pouhé náhodné nahromadění symbolů.

 

Jak se často stávalo, vlajka mohla být změněna nebo přizpůsobena tak, aby vyhovovala momentální potřebě. Bartoloměj Roberts (Černý Bart) si na své původní zástavě připíjí se smrtí, přičemž sklenice s nápojem může být zároveň symbolem přesýpacích hodin - což není jasné (což byla dozajista zamýšlená "slovní" hříčka!).

 

Po dlouhém (a nesnadném) čase začal pirát Černý Bart nenávidět ostrovy Barbados a Martinik. Aby jim dal najevo svou nenávist, vyrobil si jinou vlajku na níž stál rozkročmo na dvou lebkách s písmeny "ABH" a "AMH".

 

Písmena měla říkat "A BARBADIAN'S HEAD" a "A MARTINICIAN'S HEAD" (hlava Barbadosana a hlava Martiničana). Není však jisté, zda Bart svého Barbadosana někdy dostal, v roce 1720 ho totiž guvernér Martiniku dal pověsit.

02.11.2017 05:41:13
green.monster
měsíc 2a.jpg
Ty tady mám povinně, stejně jako ona moje.
logo.gif
Sem chodím - a rád!
17687863.IMG_0017a.jpg
Naši [taky trochu prdlí] kamarádi...
logo.gif
Stránky, které se zabývají převážně tematikou Jihu, což mi plně vyhovuje, pokud tobě taky, čum-sem...
male_vlajky.png
Česká společnost Americké občanské války
COUDY.JPG
Můj kamarád, co taky píše a zpívá písničky, ale je v tomto směru poněkud úspěšnější...
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda.
Pokud se vám u mě líbilo - fajn, přijďte zas; pokud ne - OK - nechoďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one