Tady prezentuju svoje názory, své koníčky, svou tvorbu a taky svůj smysl pro humor.

JAK SE JIM ŘÍKALO

JAK SE JIM ŘÍKALO - obrázek

JAK SE JIM ŘÍKALO - obrázek

...ne vždycky a všude se jim říkalo "piráti"
 

...v různých částech světa, a podle různého právního postavení byli nazývání různě. Tak například pirátům operujícím v Západní Indii se říkalo bukanýři (buccaneers). Slovo pochází ze slova boucan, což byla dřevěná obruba užívaná pro vaření masa (jinde zvaná barbacoa). Ty používali francouzští lovci - zvaní boucaniers. Tito lovci se stali piráty a své jméno si vzali s sebou. Tito piráti byli později dokonce organizováni a jejich největší rozkvět nastal, když se k nim přidal Henry Morgan (který se později stal guvernérem). Bukanýři byli také příležitostně zaměstnáváni jako privatýři (korzáři).

Nizozemští piráti byli známi jako kapeři nebo vrijbuiteři (“plenitelé”). Tento pojem zahrnuje slova vrij znamenající volný, buit znamenající kořistnictví a koncovka –er znamená agent. Slovo vrijbuiter bylo přetvořeno v anglické “freebooters” a ve francouzské “flibustiers”, jehož anglická mutace je zase flibusters, což ovšem nebyli piráti, ale dobrodruzi, kteří působili v Latinsko americké revoluci a při puči. Nakonec se toto pojmenování ustálilo na významu rušivého mluvení bez přestání při parlamentním zasedání.

Pojmenování Lanun zase dostali piráti v úžinách Malacca od Indonésanů a Malajsanů. Původně kultura námořního lidu, jejichž jméno se stalo synonymem k pirátství někdy v 15. století.

Pirátům, kteří měli k pirátské činnosti pověřeni vlády se říkalo privatýři či korzáři, což je v moderní arabštině قرصان, a to z tureckého Korsan, které je zase zřejmě odvozeno z evropského slova, jež se postupně utvořilo z pojmu cursa, který ve středověké latině nabývá významu “výprava, vpád, nájezd”.

02.11.2017 05:43:23
green.monster
měsíc 2a.jpg
Ty tady mám povinně, stejně jako ona moje.
logo.gif
Sem chodím - a rád!
17687863.IMG_0017a.jpg
Naši [taky trochu prdlí] kamarádi...
logo.gif
Stránky, které se zabývají převážně tematikou Jihu, což mi plně vyhovuje, pokud tobě taky, čum-sem...
male_vlajky.png
Česká společnost Americké občanské války
COUDY.JPG
Můj kamarád, co taky píše a zpívá písničky, ale je v tomto směru poněkud úspěšnější...
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda.
Pokud se vám u mě líbilo - fajn, přijďte zas; pokud ne - OK - nechoďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one