Tady prezentuju svoje názory, své koníčky, svou tvorbu a taky svůj smysl pro humor.
JESSE JAMES - obrázek

JESSE JAMES - obrázek

...chlapík byl, hodně lidí vodpravil. (A jaký chlapík teda teprve byl Hitler.)

  ...se narodil dne 5. září 1847 v okrese Clay v Missouri a zemřel 3. dubna 1882 v St. Joseph, rovněž v Missouri. Jesse Woodson James byl snad nejznámějším členem James-Youngerova gangu a ještě za svého života se stal předmětem amerického folklóru. Sympatie lidí si získal zejména proto, že obyvatelé Jihu; násilím donucení k návratu do Unie a v období "Rekonstrukce" krutě pronásledovaní a nemilosrdně perzekuovaní; Seveřany nenáviděli. A železniční společnosti, banky a vůbec kapitál k nim přicházel především ze Severu. Jesse James je často - a nepřesně - označován slovem "pistolník".

     Před válkou vyrůstal v rodině farmáře a baptistického duchovního Roberta Jamese, který mj. pomáhal založit také vysokou školu Williama Jewella. Robert James se (jako mnozí jiní) vydal do Kalifornie, aby zde hledal zlato. Zemřel, když byly Jamesovi tři roky a jeho žena Zerelda se znovu vdala. Nejprve za Jamese Simmse a v roce 1855 znovu, za doktora Reubena Samuela. Po druhé svatbě se i s manželem přestěhovala zpátky domů.

     V bouřlivých letech před Občanskou válkou se Reuben se Zereldou dost vzmohli a na své prosperující tabákové farmě měli už sedm otroků. Mimo svého staršího bratra "Franka" (Alexander Franklin) a mladší sestry Susan Lavenie, měl Jesse ještě čtyři nevlastní sourozence - první se jmenoval Archie Peyton, druhý John Thomas, a pak tu byly ještě Fannie Quantrell a Sarah Louisa (známá také jako Sarah Ellen.) Sarah si později vzala Johna C. Harmona.

     Za občanské války se Jesse ve věku šestnácti let spolu se svým bratrem Frankem přidali k bushwhackerům Williama Quantrila. "Quantrill's Raiders" byla partyzánská skupina, která terorizovala protiotrokářsky smýšlející a s Unií sympatizující spoluobčany z jejich státu. Asi nejznámější je jejich útok na Lawrence v Kansasu, kde zmasakrovali 150 neozbrojených lidí. Už jeho působení v této bandě by se vlastně dalo označit za začátek jeho zločinecké dráhy.

     V rozháraném poválečném Missouri se moci chopili prounionističtí radikální republikáni, kteří Jižany tyranizovali, bránili jim volit nebo se chopit nějakého úřadu. Měsíc po válce byl i sám Jesse ošklivě postřelen jedním unionistickým kavaleristou. Během jeho rekonvalescence se o něj starala jeho sestřenice "Zee" Mimmsová (Zerelda - pojmenovaná po jeho matce), a tak začala jejich devítiletá známost. Zatím někteří z jeho kumpánů z války odmítali ukončit ozbrojený odpor.

     V roce 1866 provedla tato banda své první ozbrojené přepadení banky v době míru. Šlo o banku s názvem Spořitelní společnost (Savings Association) ve městě Liberty. Neví se přesně, zda se už Jesse na akci podílel, spíš to vypadá, že mu v tom jeho vážné zranění zabránilo. Během několika příštích let se dopustili ještě několika dalších loupeží, přestože nejen státní úřady, ale dokonce i místní občané (formou lynče) řady bushwackerů nemilosrdně decimovali.

     Někdy během roku 1868 se Frank a Jesse definitivně připojili ke svým starým přátelům - psancům a spolu s Colem Youngerem se podíleli na vyloupení banky v Russellville v Kentucky. Jesse se však proslavil až v prosinci r. 1869, kdy (pravděpdobně s bratrem Frankem) vyloupili spořitelnu v Gallatinu v Missouri. Loupež skoro nic nevynesla, Jesse však při ní zastřelil pokladníka, protože se mylně domníval, že v něm poznává Samuela P. Coxe, důstojníka milice, který za Občanské války (přemohl a) zabil "Krvavého Billa" Andersona. Jesse sám prohlašoval, že útok je pomstou právě za Občanskou válku. Odvážný únik přímo středem ozbrojených oddílů, který se jemu a Frankovi krátce nato podařil, způsobil, že se jeho jméno poprvé objevilo v novinách.

     Loupež poznamenala Jesseho vývoj coby nejslavnějšího z bývalých partyzánů, kteří se stali psanci. Tak začalo také jeho spojení s Johnem Newmanem Edwardsem,, redaktorem Kansaských Timesů, který se bral o to, aby se bývalí Konfederáti v Missouri směli vrátit k moci. Edwards uveřejňoval Jesseho dopisy a učinil z něj symbol odporu rebelů vůči Rekonstrukci, a to jak svými promyšlenými komentáři, tak pochvalnými reportážemi. Role samotného Jesseho Jamese při vytváření jeho "portrétu pro veřejnost" je historiky a autory životopisů dodnes diskutována. Přesto ho politické zájmy obklopily gloriolou "psance pro dobrou věc" a rozšiřovaly jeho proslulost.

     Mezitím zanechávali bratři Jamesové, spolu s Colem Youngerem a jeho bratry, Clellem Millerem a dalšími bývalými Konfederáty (nyní tvořícími James-Youngerův gang) nepřehlédnutelnou stopu loupeží od Iowy po Texas a od Kansasu po Západní Virgínii. Vykrádali banky, přepadali dostavníky a také dobytčí trh ve městě Kansas, často před velikými davy lidí, někdy dokonce i zvonili, aby si přivolali publikum. V roce 1873 se dali na vlakové loupeže, to když vykolejili rockislandský vlak v Adair v Iowě. Jejich pozdější vlakové loupeže byly lehčí skutkové podstaty, pouze dvakrát ze všech případů přepadení vlaku u nichž Jesse James byl, okradli i pasažéry, jinak se omezovali na vlakový trezor v zavazadlovém voze. Takové chování se také podepsalo na jeho imagi Robina Hooda, kterou o něm Edwards v novinách vytvářel.

     Železniční společnosti se v roce 1874 obrátily na Pinkertonovu národní detektivní kancelář, aby James-Youngerův gang zastavila. Agentura, která měla základnu v Chicagu se zabývala v první řadě městskými professionálními zločinci - jako například padělateli, kasaři, podvodníky a kapesními zloději. Bývalí partyzáni, podporovaní v Missouri mnoha bývalými konfederáty; už jim přerostli přes hlavu. Jeden z agentů, Joseph Whicher, byl vyslán, aby infiltroval farmu Zereldy Samuelové a krátce nato byl nalezen mrtvý. Ze dvou dalších (Louis J. Lull a John Boyle), vyslaných po stopě Youngerů byli jeden také zabit. (Lull 17. března 1874 v přestřelce, když předtím stihl ještě zabít Johna Youngera.) Allan Pinkerton, zakladatel a velitel celé agentury, případ nyní pojal jako osobní mstu.

     Ve spolupráci se zkušenými unionisty, bydlícími kolem Jesseho usedlosti, provedl na farmu dne 25. ledna 1875 noční útok. Dovnitř vhodili bombu s hořícím doutnákem. Zabili Jesseho nevlastního bratra Archieho a zranili matku Zereldu, které v důsledku toho museli amputovat předloktí pravé ruky. Krvavé fiasko udělalo pro Jesseho sympatie u většiny obyvatel víc než všechny Edwardsovy sloupky. Návrh zákona, který Jamese a Youngera velkoryse chválil a nabídl jim amnestii, byl jasným znamením prohry státní legislatury. Bývalí Konfederanti, kterým bylo nyní znovu dovoleno volit a sedět v důležitých křeslech, odhlasovali pak výši odškodného nabídnutého guvernérem uprchlíkům (kdy už jen samotné odškodné bylo vyšší než předchozí nejvyšší nabídka odměny za bratry Jamesovy.) Avšak Frank a Jesse, oba již ženatí (Jesse se svou sestřenicí Zee Mimmsovou), aby uchránili svou matku dalších útoků, se odstěhovali - zřejmě někam k Nashvillu.

     7, září 1876, se James - Youngerova tlupa neúspěšně pokusila o svůj dosud nejodvážnější čin, "šli na" První státní banku v Northfieldu v Minnesotě. Cole a Bob Youngerovi později shodně uváděli, že si tuto banku vybrali proto, že byla spojena s dvěma generály Unie, kteří byli radikálními republikánskými politiky. Byli to Adalbert Ames, během rekonstrukce guvernér Mississippi, a Benjamín Butler, Amesův nevlastní otec a bezcitný velitel Unií obsazeného New Orleans.

Loupež však byla zmařena poté, co Joseph Lee Heywood odmítl otevřít trezor, když lživě tvrdil, že je zajištěný časovým zámkem. Na svém trval, dokonce i když mu drželi dlouhý lovecký nůž u krku a rozrazili mu lebku pažbou revolveru. V té době, si již občané Northfieldu přepadení všímli a přišli se zbraněmi. Ještě než banku opustili, Frank nebo Jesse neozbrojeného Heywooda zabili. Bandité kteří doufali, že si z banky odnesou tučnou kořist, odešli s prázdnýma rukama. Navíc našli Colea, Boba a Jima Youngerovy, které nechali venku na hlídce, všechny mrtvé nebo zraněné v krupobití kulek. Podezřívaví měšťané, kteří se náhle octli tváří v tvář loupežníkům, si doběhli pro zbraně a zahájili palbu kryjíce se pod okny a za rohy budov. Gang, který taktak unikl, za sebou ve městě zanechal čtyři mrtvé - dva své a dva neozbrojené obyvatele města (jedním z nich byl Heywood).

     Následoval obrovský "hon". James a jeho bratři se nakonec od ostatních "trhli" a po dlouhé a odvážné jízdě unikli do Missouri. Youngerové a jeden další bandita, Charlie Pitts, byli záhy objeveni a silná palba Pittse zabila a ze všech Youngerů se stali vězňové. S výjimkou Franka a Jesseho Jamesových byl tak James-Youngerův gang zničen. Jesse a Frank se vrátili do okolí Nashvillu, kde se (každý zvlášť) pod jmény Thomas Howard a B. J. Woodson skryli. Pokoušeli se žít mírumilovně, protože Zee měla už čtyři děti - Jesse Edwardse, Marii, a dvojčata, která krátce po narození zemřela. Zdá se, že Frank se skutečně usadil, Jesse to však nedokázal. V roce 1879 si naverboval nový gang a vrátil se na dráhu zločince, když 8. října 1879 u Glendale v Missouri přepadl vlak. Touto loupeží začal dlouhý řetězec zločinů, včetně přepadení federálního pokladníka průplavu projektovaného v Muscle Shoals v Alabamě a dvou dalších vlakových loupeží. Nový gang se ale neskládal ze starých, bojem zocelených partyzánů. Záhy se rozhádali, či byli pochytáni, zatímco z Jesseho se stával paranoik, jednoho z členů gangu zabil a dalšího pohrůžkou zabití děsil. Úřady se stávaly stále podezřívavějšími a r. 1881 byli bratři nuceni vrátit se zas do Missouri. V prosinci si Jesse pronajal dům v Saint Joseph v Missouri, nedaleko místa, kde se narodil a vyrostl. Frank se ale rozhodnul, že se raději odstěhuje do bezpečnější oblasti a zamířil na východ do Virgínie.

     Jesse se domníval, že v tlupě oslabené zatčeními, úmrtími, a útěky, mu zbývají jen dva muži, kterým může věřit: bratři Robert a Charley Fordovi. Charley už s Jessem na přepadeních dřív byl, Robert však byl horlivý nováček. Kvůli vastnímu bezpečí požádal Jess bratry Fordovy, aby se přistěhovali do domu, kde se svou rodinou bydlel. Málokdo dnes ví, že Bob Ford se na tajných vyjednáváních s Thomasem T. Crittendenem, guvernérem Missouri, dohodl, že Jesseho Jamese dostane. Crittenden, učinil z polapení bratrů Jamesů svou nejvyšší prioritu. A to hned ve svém úvodním proslovu, který pronesl okamžitě poté, co od svých kolegů demokratů získal podporu. Deklaroval zde, že žádné politické motivy je nesmějí donutit vzdát se spravedlnosti. Protože ze zákona bylo vyloučeno nabídnout dostatečně velkou odměnu, obrátil se na železniční společnosti aby ji zvýšil ještě o 10,000$ prémie od každé z nich.

     3. dubna 1882, když byl Jesse připraven provést ještě jednu loupež, vylezl na židli aby utřel prach na obraze. Byla to vzácná příležitost, neměl zbraň. Odložil je před chvílí, když ho nezvyklé vedro donutilo sundat kabát; a jak přecházel z domu a do domu, nechtěl, aby revolvery zbytečně přitahovaly pozornost kolemjdoucích. A tak se Fordové chopili příležitosti a vytáhli zbraně. Bob byl rychlejší a střelil Jesse do zad.

     Vražda ihned přitáhla pozornost mas. Ještě když se do domku v ulici St. Joseph hrnuly zástupy, aby si prohlédly mrtvého banditu; Fordové se nijak nesnažili zakrývat svou roli v celé věci, vzdali se úřadům a přiznali svou vinu. Byli samozřejmě odsouzeni k trestu smrti (oběšením). Guvernér pak oba promptně amnestoval. Jeho rychlá amnestie naznačuje, že dobře věděl o tom, že se bratři chystají Jesseho Jamese spíše zabít než chytit. (Bratři Fordové, stejně jako mnozí z těch, kteří Jamese znali, nevěřili, že by bylo skutečně možné chytit tak nebezpečného muže.) Fakt, že šéf exekutivy v Missouri se spikl se dvěma zločinci, aby zabili řadového občana, veřejnost vylekal a dal vznik nové legendě, která obklopila jeho smrt záhadami.

Fordovi dostali část odměny (něco šlo také úředníkům, kteří se na plánu podíleli) a prchli do Missouri, kde nyní byli naprostými psanci, kteří mínění ve státě rozdělili na dvě poloviny. Zerelda, Jesseho matka, byla při ohledání mrtvoly hluboce zasažena smutkem a hlasitě odsuzovala Dicka Liddila, bývalého člena gangu, který také spolupracoval se státními úřady.

Charley Ford si v květnu 1884 vzal život. Bob Ford byl zabit 8. června 1892 výstřelem z brokovnice v jeho saloonu v Creede v Coloradu,. (Jeho vrah, Eduard Capehart O'Kelley, byl odsouzen k osmi letům ve vězení, protože pomstil muže, kterému dokonce i Theodore Roosevelt říkal "americký Robin Hood".)

Na Jesseho náhrobku je epitaf, který vybrala jeho matka. Čteme zde: S láskyplnou vzpomínkou na mého milovaného syna, zavražděného zrádcem a zbabělcem, jehož jméno není hodno se zde objevit.

12.12.2013 16:11:30
green.monster
měsíc 2a.jpg
Ty tady mám povinně, stejně jako ona moje.
logo.gif
Sem chodím - a rád!
17687863.IMG_0017a.jpg
Naši [taky trochu prdlí] kamarádi...
logo.gif
Stránky, které se zabývají převážně tematikou Jihu, což mi plně vyhovuje, pokud tobě taky, čum-sem...
male_vlajky.png
Česká společnost Americké občanské války
COUDY.JPG
Můj kamarád, co taky píše a zpívá písničky, ale je v tomto směru poněkud úspěšnější...
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda
Stránky jednoho mého karamáda.
Pokud se vám u mě líbilo - fajn, přijďte zas; pokud ne - OK - nechoďte.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one